Ekonomi

EPDK’dan dikkat çeken karar: 40 şirkete 10 milyar lira ceza

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan açıklamada, uluslararası piyasalardaki olağanüstü maliyet artışlarının arz güvenliğini bozmamak amacıyla AUF’nin 1 Nisan 2022’de geçici bir süre için uygulamaya konulduğu hatırlatıldı. son aylarda pazarlara açılmak ve tüketicileri bu maliyet artışlarından korumaktır.

Ekim 2022’de 6 ay uzatılan sistemin katkısıyla Türkiye’de hiçbir santralin kapatılmadığı bilgisinin paylaşıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kurumumuz bu süreçte fiyat hareketlerini titizlikle takip etmekte, AUF kapsamında gerekli müdahaleler ivedilikle yapılmaktadır. Sabit fiyatlı ve tüketiciyi koruduğu için AUF kapsamına alınmayan ikili anlaşmalar da EPİAŞ’a iletilmiş ve garantili.

Perşembe günü yapılan toplantıda kurulumuz, EPİAŞ’a bu anlaşmalar kapsamında bilmeden veya kasten yapılan yanlış bildirimler nedeniyle 40 şirket hakkında idari soruşturma açılmasına ve 10 milyar 208 milyon 222 bin 680 lira tazminat ödenmesine karar verdi. Faiziyle birlikte 11 milyar lirayı aşan bu meblağ, AUF mekanizmasının doğası gereği maliyet azaltımı olarak tüketicilerimizin faturalarına doğrudan yansıyacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu