Haber

Sosyal medyada 1005 hesap yöneticisinin depremi provoke ettiği belirlendi

Emniyet Genel Müdürlüğü, sarsıntılarla ilgili sosyal medya platformlarında provokatif içerikler paylaşan 1005 hesap yöneticisinin belirlendiğini bildirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Siber Hatalarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından verilen yetki çerçevesinde hatalar ve suçlularla mücadele amacıyla sanal devriye faaliyetlerinin 7/24 devam ettiği belirtildi. yasalar.

Merkez üssü Kahramanmaraş, Pazarcık ve Elbistan olan depremlerin 6 Şubat Pazartesi günü meydana geldiği hatırlatılırken, depremle ilgili sosyal medya platformlarında 1005 hesap yöneticisinin vatandaşlarda korku ve panik yaratmak amacıyla provokatif paylaşımlar yaptığı kaydedildi.

Açıklamada, 575 hesap yöneticisinden 141’inin gözaltına alındığı, 27’sinin hakimler tarafından sevk edildiği belirtildi.

Açıklamada, “oltalama” sistemi ile dolandırıcılık yapmak için hazırlanan 81 internet sitesinin kapatıldığı, resmi kurumların isimlerini kullanan veya taklit eden vatandaşlardan para talep eden 15 sosyal medya platformu hesabı ve 6 kripto varlık cüzdanı hakkında gerekli işlemlerin yürütüldüğü bildirildi. “deprem yardımı” temasını kullanarak para talep etmek. Dondurmanın sağlandığı da kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu