Haber

Ürdün Kralı’ndan İsrail-Filistin Gerginliğinin Azaltılması Çağrısı

AMMAN, 27 Şubat (Xinhua) — Ürdün Hükümdarı II. Abdullah, Filistin topraklarındaki gerilimi düşürme çabalarını vurguladı ve çatışan taraflardan istikrarsızlığa yol açabilecek tek taraflı önlemlerden kaçınmalarını istedi.

Haşimi Kraliyet Mahkemesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, kral bu davetleri Pazar günü ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Beyaz Saray’ın Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk ile yaptığı görüşme sırasında yaptı.

Görüşmede Ürdün lideri, iki devletli çözüm temelinde adil ve kapsamlı bir barışa ulaşmak için Filistinliler ve İsrailliler arasındaki müzakerelerin yeniden başlatılması çağrısında bulundu.

Kral ayrıca, Ürdün kraliyet ailesinin himayesi altındaki Kudüs’teki İslami ve Hristiyan kutsal mekanlarını korumak için Ürdün’ün kararlı çabalarının altını çizdi.

Ürdün Kralı ve McGurk, bölgesel ve uluslararası ilişkilerdeki son gelişmeleri de ele aldı.

Uzun süredir gergin olan İsrail-Filistin ilişkileri, İsrail’in 22 Şubat’ta Batı Şeria’nın Nablus kentinde düzenlediği askeri operasyonla daha da kötüleşti. Operasyonda 11 Filistinli öldürüldü, 102 Filistinli yaralandı.

yenice-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu