Ekonomi

Arçelik küresel büyüme yolunda önemli bir adım atıyor

Investing.com – Arçelikdünyanın önde gelen beyaz eşya üreticilerinden Whirlpool’un Avrupa’daki satış, üretim ve dağıtım iştiraklerini bünyesine katmaya hazırlanıyor.

Arçelik ile %100 iştiraki Ardutch BV ve Whirlpool Cooperation ile sahibi Whirlpool EMEA Holdings LLC arasında imzalanan anlaşmaya göre, her iki şirketin Avrupa’da faaliyet gösteren tüm iştiraklerinin hisseleri Hollanda’da kurulacak yeni şirket altında toplanacak.

Arçelik’in bağlı ortaklığı Ardutch, yeni şirkette %75 çoğunluk hissesine sahip olacak. Yeni şirkete; Whirlpool’un İtalya, Polonya, Slovakya ve İngiltere’de 9 bölgede 14 üretim tesisi bulunan 38 iştirakinin yanı sıra Arçelik’in Avrupa’daki 25 iştiraki ve Romanya’daki 2 üretim tesisi devredilecek. Çeşitli Avrupa ülkelerinde yaklaşık 20.000 çalışanı ve yıllık 24 milyon adet üretim kapasitesini bir araya getirecek olan yeni şirketin devraldığı toplam konsolide cirosu, ikilinin 2021 mali bilgilerine göre yaklaşık 6 milyar avro olarak bildirildi. şirketler.

Koç HoldingCEO Levent Çakıroğlu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu şunları söyledi:

Arçelik Avrupa’da büyümeye devam ediyor

Arçelik ile Whirlpool arasında imzalanan anlaşmaya göre yeni şirket, tüketicilere geniş seçenekler sunan markalı ev aletlerinin (buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge vb.) üretim, satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütecek. Arçelik’in çeşitli markaları ile

Arçelik’in Avrupa’da faaliyet gösteren iştiraklerine ait Grundig, Arctic, Elektrabregenz, Flavel ve Leisure markaları ile Whirlpool’a ait Indesit, Hotpoint, Ignis, Privileg ve Bauknecht markaları yeni kurulan şirkete devredilecek. Bu yeni şirket, Arçelik’e ait Beko, Blomberg ve Altus markaları ile Whirlpool markasının 40 yıl süreyle bölgesel kullanım haklarına sahip olacak.

Devir sürecinin yasal onaylar ve kapanış koşulları ile birlikte 2023 yılının ikinci yarısında tamamlanması planlanıyor.

İki şirket, Whirlpool’un Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da faaliyet gösteren iki yan kuruluşunun tüm hisselerinin kapanış mali tablolarında belirlenecek net borçluluk ve net işletme sermayesi düzeltmelerine tabi olarak Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas’taki delegasyonunun bir parçasıdır. (“MENA”) pazarı. Ardutch’un altı haftalık Euro peşin bedelle hisse alımı için hisse alım satım sözleşmesini imzalamayı kabul etti.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu