Haber

BM: Suriye’de 8,8 milyon depremzede var

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, 6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketinden Suriye’de 8,8 milyon kişi etkilendi. BM’nin Suriye Temsilci Yardımcısı Nejat Rochdi Pazar günü Twitter’da yaptığı açıklamada, “BM, tüm Suriyelilere yardım etmek için daha fazlasını yapmaya kararlıdır.”

Silahlı grupların hakim olduğu kuzeybatı Suriye’de aktivistler ve yardım çalışanları, depremi izleyen günlerde BM yardımının olmamasından şikayet ettiler.

BM Acil Durum Koordinatörü Martin Griffiths bölgeye yaptığı ziyarette BM’nin silahlı gruplardan etkilenen bölgelerde yaşayan mağdurlara yardım edemediğini itiraf etti. İnsan hakları gözlemcileri de BM’nin bürokratik engellerle karşılaştığını ve savaşın parçaladığı bölgenin zorlu yolları göz önüne alındığında, yardımların her zamanki büyük kamyonlar yerine daha küçük araçlarla daha hızlı ulaşabildiğini belirtiyor.

BM yardımını taşıyan 140’tan fazla tırın Türkiye üzerinden isyancıların kontrolündeki bölgelere gönderildiği ve burada 9 binden fazla binanın tamamen veya kısmen yıkıldığı bildirildi. BM’ye göre depremden etkilenen bölgelerde en acil ihtiyaç çadır.

Almanya’dan ek yardım sözü

Almanya, Suriye’deki depremzedelere milyonlarca dolarlık ek yardımda bulundu. Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock Pazar günü Bild Gazeteye verdiği demeçte, “Cumhurbaşkanı Beşar Esad rejimi yardım kuruluşlarının önüne her ne kadar engeller çıkarsa da oradaki insanları yalnız bırakmayacağız. Şu anda çatı, temizlik gibi en temel ihtiyaçlardan bile mahrum durumdalar.” içme suyu, gıda ve ilaç. 22 milyon Euro’yu bir kez daha artırıyoruz” dedi. Böylece Almanya’nın yaptığı yardım 50 milyon avroya ulaştı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz Cumartesi günü yaptığı açıklamada depremzedelere güvence verdi. Almanya, Türkiye ve Suriye’yi vuran sarsıntıların ardından kurtarma ekipleri ve bir yardım uçağı gönderdi.

dpa / GY, HY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu