Ekonomi

Fed üyesinden yavaşlama mesajı

Boston Fed’in düzenlediği konferansta konuşan Collins, “Şu anda faizler kısıtlayıcı bölgede ve mevcut göstergelere göre zirveye yakın olabilir. Bu nedenle sıkılaştırmanın daha yavaş gerçekleşmesinin uygun olacağını düşünüyorum. Daha ölçülü düzenleme, para politikası risklerinin üstesinden gelmeyi de kolaylaştıracaktır.” değerlendirmesini yaptı.

Üst üste 4 toplantıda faiz oranlarını 75 baz puan artıran Fed, geçtiğimiz ay artış oranını yavaşlatarak 50 baz puan artırmıştı. Son tahminler, Fed yetkililerinin oranın bu yıl yüzde 5,1’e çıkmasını ve 2023’e kadar orada kalmasını beklediğini gösteriyor.

Bu yıl oy kullanma hakkı olmayan Collins, örnek görüşü paylaşarak, “Daha fazla faiz artışı bekliyorum. Muhtemelen yüzde 5’in biraz üzerinde olacak ve bir süre daha bu seviyede kalacak.” Fed’in 1 Şubat’taki toplantısında faiz artırımlarını yavaşlatması ve 25 baz puanla yola devam etmesi bekleniyor.

Collins konuşmasında, enflasyonun büyük bir sakinliğe yol açmadan düşürüleceği konusunda iyimser olduğunu sözlerine ekledi.

selcuklu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu